Jak se bude bydlet v roce 2050?

Tiskove-9 21.2.2011
Již pošesté zorganizovalo hlavní město Praha a společnost CENTRAL GROUP ideovou architektonicko-urbanistickou soutěž s cílem podpořit talentované studenty. Tento ročník nese název „Jak se bude bydlet v roce 2050?“. Od 24. února se v nově zrekonstruovaném Sále architektů na Staroměstské radnici představí osmnáct soutěžních návrhů včetně tří vítězných. Ty byly odbornou porotou pod vedením renomovaného historika architektury Ing. arch. Zdeňka Lukeše oceněny zejména pro nadhled, s jakým zachytily možný vývoj a sociologické aspekty v roce 2050. Výstava potrvá do 24. dubna.

Tisková zpráva ve formátu PDF

Obrazové materiály ke stažení

Témata studentské architektonické soutěže byla v prvních ročnících spíše abstraktní – jednalo se o zpracování návrhu na bytový a rodinný dům pro 21. století. Loni bylo téma již konkrétnější. Studenti měli odevzdat návrh na Pavilon Slovanské epopeje, přičemž si mohli vybrat jednu ze tří lokalit v Praze. „Tím vznikla řada kvalitních návrhů, které aktivně zasáhly do aktuální diskuze o umístění pavilonu Slovanské epopeje v Praze “, říká Ing. akad. arch. Václav Králíček z Útvaru rozvoje hl. m. Prahy.

Tento ročník soutěže nese název Jak se bude bydlet v roce 2050?“. Téma jsme zvolili tak, aby bylo atraktivní pro mladé architekty a jejich návrhy, které ještě nejsou poznamenány každodenní rutinou a mohou přinést mnohé neotřelé a zajímavé pohledy na problém bydlení “, vysvětluje obchodní ředitel CENTRAL GROUP Jiří Vajner.

Důvodem účasti hl. m. Prahy na těchto soutěžích je vyjádření podpory mladým, nadaným studentům architektury. Zajímavá a různorodá zadání pro jednotlivé ročníky podněcují studenty k plnému využití jejich fantazie a kreativity“, upřesňuje Králíček, který je současně členem odborné poroty.

Mezi projekty se objevily také studie ve stylu metabolismu, organické architektury, minimalismu či high-tech. Pro zpestření bude moci každý návštěvník výstavy hlasovat pro svého favorita. Sečtením hlasů na konci výstavy vyjde zajímavý výsledek, zda se vnímání lidí shoduje s názorem odborné poroty. Ta za vítěze soutěže jednomyslně vyhlásila invenční návrh Bc. Ondřeje Chybíka z FA VUT Brno.

Výstava je organizovaná ve spolupráci s Útvarem rozvoje hl. m. Prahy v Sále architektů na Staroměstské radnici. Potrvá do 24. dubna. Otevřeno je každý den, Po 11 – 18 hod, Út - Ne 9 - 18 hod. Vstup je volný.

tisková zpráva

tisková zpráva
tisková zpráva

 

Kontakt