V Sále architektů bude otevřena unikátní výstava Fotografování pražské architektury

Foto-architektury-1 8.11.2011
Od 10. listopadu bude možné v Sále architektů Staroměstské radnice zhlédnout unikátní výstavu Fotografování pražské architektury, 1848 – 1921. Ta současně otevře plánovanou trilogii výstav připravenou Útvarem rozvoje hl. m. Prahy. Podobný cyklus, zaměřený na způsob a metody fotografování pražské architektury, nebyl dosud realizován. Expozice začíná rokem 1848, který je rokem prvního doloženého snímku Prahy. Výstava potrvá do 19. února. Vstup je zdarma.

Tisková zpráva (PDF)


Netradiční architektonické řešení výstavy
naznačuje, že i na dějiny fotografování hlavního města lze pohlížet z méně obvyklých úhlů pohledu. Výstava je rozdělena do osmi sekcí. Od fotografií jako závěsných obrazů přes fotografie s prostorovým efektem, dobová fotografická alba až po nejrozsáhlejší část expozice. Ta se věnuje procesu fotografování jako cílenému dokumentu. Tvorba vizitek a kabinetek pro fotografická alba přejde v proces posílání fotografických obrazů poštou jako pohlednice. Výstavu uzavírají snímky vytvořené pro edukativní účely a určené k projekci.

Na výstavě jsou zastoupeni všichni podstatní fotografové, které obraz Prahy zaujal. Výstava představuje také osobnosti, jejichž význam z hlediska fotografování pražské architektury nebyl vždy znám ani doceněn. Mnohé ze snímků jsou výstavně prezentovány vůbec poprvé.

První část trilogie výstav končí rokem 1922, kdy vznikla tzv. Velká Praha připojením rozsáhlého území v sousedství historických pražských měst.

Výstava bude probíhat v Sále architektů, 4. patro Staroměstské radnice, Staroměstské nám. 1, Praha 1.  Prostory jsou otevřeny vždy v pondělí od 11 do 18 hodin, od úterý do neděle od 9 do 18 hodin.

Více informací o výstavě může poskytnout kurátorka výstavy Mgr. Klára Halmanová na halmanova@urm.praha.eu.

Autor výstavy: Pavel Scheufler
Výtvarné řešení: Markéta Kinterová a Jan Fabián

V Praze 8.11.2011

 

Kontakt