Pravidla pro přípravu investic na veřejných prostranstvích
Hlavní město Praha si uvědomuje význam veřejných prostranství pro kvalitu života ve městě i pro image Prahy a její konkurenceschopnost. Kvalita veřejných prostranství je proto jednou z hlavních priorit rozvoje města. S touto motivací Rada hlavního města Prahy schválila Pravidla pro přípravu investic na veřejných prostranstvích. Cílem těchto procesních zásad je zefektivnit čerpání městských financí při investicích do veřejných prostranství a zlepšovat stav parků, ulic či náměstí tak, aby Pražanům přinesly maximální užitek.
Ke stažení
Pravidla pro přípravu investic na veřejných prostranstvích hl. m. Prahy
Formulář Žádosti o koncepční vyjádření k záměru na veřejném prostranství
Usnesení Rady hl. m. Prahy č.2588 ze dne 30. 9. 2014
Vyhodnocení aplikace Pravidel od jejich zavedení do srpna 2014
Jaký je účel Pravidel?
- Zvyšování kvality veřejných prostranství
- Věcná a časová koordinace více dílčích investic na veřejných prostranstvích
>>>
- Kvalita veřejných prostranství je dle Pravidel sledována jako jedna z hlavních priorit při přípravě investic, které mohou mít dopad na veřejná prostranství. Tyto investice musí projít posouzením z hlediska koncepce a požadavků na kvalitu veřejných prostranství.
- Věcná a časová koordinace více dílčích investic resp. investorů, je jedním z hlavních důvodů vzniku Pravidel. Součástí vyhodnocení každé investice musí být posouzení její vazby na jiné existující záměry, nebo existující potřeby, jejichž řešení je možné s danou investicí účelně sloučit. Z dřívější doby jsou evidovány případy, kdy z důvodu poukazu na momentálně nevyhrazené finanční prostředky nešlo připravovanou investici jednoho investora rozšířit o potřebný "dodatek" investora druhého. Jako příklady je možné jmenovat z poslední doby např. rekonstrukci ulice Komunardů v Holešovicích a její návrat do původního stavu ulice, aniž by byla při její úplné rekonstrukci využita možnost kvalitativní změny; dále např. obnova stropní desky stanice metra Dejvická, některé rekonstrukce tramvajových tratí apod. Je nezbytné koordinovat městské investice již v počáteční fázi přípravy investic s cílem zajistit včasné základní vstupy pro projektovou přípravu, a předejít tím zdržení či dokonce absurdním situacím, kdy je městská investice pro své nedostatky napadena organizací zastupující město ve správním řízení. Tímto postupem budou veřejné zdroje vynakládané účelněji a efektivněji.
Na jaké investiční záměry se Pravidla vztahují?
- Investice do veřejných prostranství
- Investice do dopravní a technické infrastruktury s dopadem na veřejná prostranství
>>>
Jde o všechny záměry, které přímo či nepřímo následně utvářejí podobu veřejných prostranství a zasahují do jejich uspořádání. Patří zde i záměry, které na současný stav veřejných prostranství vliv nemají, ale mohly by potenciálně omezit jejich budoucí rozvoj či transformaci (výsadbu stromořadí, nové vedení tramvajové trati, změny nivelety terénu, přeuspořádání povrchů apod). Pravidla mají dosah i na záměry rozsáhlejších rekonstrukcí, u nichž se uvažuje s uvedením povrchů do původní podoby. Často jde totiž o příležitost zvýšení kvality prostranství bez zásadního navýšení nákladů.
Pravidla se vztahují i na investice rozpracované před schválením Pravidel.
Typické příklady projektů, které jsou koordinovány a koncepčně řešeny pomocí Pravidel:
- rekonstrukce významných městských prostorů
- rozsáhlejší rekonstrukce komunikací typu městských tříd nebo významných sběrných komunikací
- stavby vybrané komunikační sítě města (dle ÚP)
- parkoviště systému P+R (zejména v exponovaných lokalitách města při stanicích metra apod.)
- rekonstrukce a novostavby tramvajových tratí a závěsů trolejového vedení
- změna a přerozdělení dopravního prostoru s potenciálem zklidnění nebo humanizace
- obnova a novostavba SSZ (světelné signalizační zařízení)
- cyklotrasy, cyklostezky
- trasy pro pěší a přechody pro chodce
- rekonstrukce pouliční zeleně, stromořadí, parkových ploch a parků
- rekonstrukce a zakládání nových sítí a zařízení technické infrastruktury
Na koho se Pravidla vztahují?
- Odbory MHMP - např. Odbor městského investora; Odbor evidence, správy a využití majetku
- Organizace zřízené anebo ovládané hl. m. Prahou - např. Technická správa komunikací hl. m. Prahy a.s., Dopravní podnik hl. m. Prahy a.s., Lesy hl. m. Prahy a.s., Pražská vodohospodářská společnost a.s.
- Subjekty využívající prostředky z rozpočtu hl. m. Prahy při přípravě a realizaci investic podléhajících Pravidlům - např. ELTODO, a.s., Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
- Pro městské části a ostatní subjekty jde o doporučený postup.
Koncepční dokumenty pro rozvoj veřejných prostranství
>>>
Jako podklad pro koncepční přístup k veřejným prostranstvím v hlavním městě Praze IPR Praha zpracoval koncepční dokumenty, které formulují priority a obsahují pravidla a náměty pro tvorbu a úpravy veřejného prostoru. Tyto dokumenty jsou zejména Manuál tvorby veřejných prostranství hl. m. Prahy a Návrh Strategie rozvoje veřejných prostranství hl. m. Prahy. Subjekty vázané těmito Pravidly budou připravovat své záměry v souladu s těmito dokumenty.
Koncepční pracoviště hl. m. Prahy pro veřejná prostranství
Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy je garantem koncepčního urbanistického rozvoje města. Hlavní město Praha přijetím Pravidel určuje IPR Praha také koncepčním pracovištěm pro veřejná prostranství, včetně souvisejících metodických a konzultačních činností.
>>>
Praha dosud neměla koncepční pracoviště pro veřejná prostranství, investice v nich byly roztříštěny mezi řadu městských investorů a správců, často postrádaly koncepční přístup a jejich kvalita často neodpovídala jejich významu pro město a pro kvalitu života jeho obyvatel. Investice do dopravní a technické infrastruktury probíhaly obvykle bez architektonického řešení veřejných prostranství a chyběl důraz na potřeby chodců a obyvatelnost veřejného prostranství.
V praxi často nastávala situace, kdy se záměry, které výraznou měrou determinují kvalitu veřejných prostranství, projednávaly až ve správních řízeních, kdy lze konečnou podobu navrhovaných zásahů ovlivňovat pouze za cenu narušení předem stanoveného harmonogramu a promarněných prostředků. Výsledkem byla buď rezignace na kvalitu městského prostoru, nebo nutnost měnit projektovou a realizační dokumentaci, což vedlo ke zpoždění či prodražení přípravy stavby nebo nesplnění podmínek pro dotace z evropských fondů.
Roli koncepčního a koordinačního pracoviště hl. m. Prahy plní IPR Praha v souladu se zřizovací listinou (zajišťuje a posuzuje koncepční dokumenty pro oblast územního a urbanistického rozvoje včetně rozvoje dopravní a technické infrastruktury, poskytuje odbornou součinnost orgánům územního plánování a dalším orgánům státní správy a zastupuje hlavní město Prahu jako účastníka územního řízení). IPR Praha je ustanoven také pracovištěm pro tvorbu koncepce a koordinaci záměrů na veřejných prostranstvích.
Koncepční vyjádření k záměru na veřejném prostranství
Pro investiční záměr podléhající Pravidlům je nezbytné kladné Koncepční vyjádření vydávané Koncepčním pracovištěm (IPR Praha). Žádost se podává na standardizovaném formuláři, který je ke stažení zde ve formátu PDF. Záměry je nezbytné předkládat k posouzení již při přípravě záměru či studie, a to před projednáním s orgány státní správy.
>>>
Koncepční vyjádření je vydáváno s cílem efektivně stanovit rozsah záměru, umístění záměru, koncepční požadavky na kvalitu veřejných prostranství, funkčnost veřejných prostranství a případně koordinovat souběžné záměry ve prospěch kvality veřejných prostranství.
K žádosti o Koncepční vyjádření je třeba přiložit popis a situaci záměru dokládající architektonické řešení dotčeného veřejného prostranství v rozsahu odpovídajícím velikosti a významu záměru.
Pokud se IPR Praha k záměru nevyjádří do 45 dnů od podání, má se za to, že nemá výhrad, a může to být považováno za souhlasné vyjádření. V případě rozsáhlejších či komplikovanějších záměrů sdělí IPR Praha žadateli do 45 dnů od podání lhůtu, ve které vydá Koncepční vyjádření.
Pokud se IPR Praha k záměru nevyjádří do 45 dnů od podání, má se za to, že nemá výhrad a může to být považováno za souhlasné vyjádření. V případě dalších dotazů k Pravidlům pro přípravu investic na veřejných prostranstvích hl. m. Prahy se prosím obraťte na architekta Dominik Aleše z Kanceláře podpory plánu 99 (tel.:236004599, email: ales@ipr.praha.eu).