Integrované územní investice (ITI)
Integrované územní investice (ITI) jsou novým nástrojem k realizaci územních strategií, který Evropská komise navrhla pro programové období 2014–2020. Členským státům umožňují komplexně naplňovat cíle operačních programů slučováním finančních zdrojů z několika prioritních os jednoho nebo více operačních programů. Více na těchto stránkách.
Veřejné projednávání
Veřejné projednání koncepce „Integrovaná strategie pro ITI Pražské metropolitní oblasti“ a jejího vyhodnocení z hlediska vlivů na životní prostředí dle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změnách některých souvisejících zákonů, se uskuteční v pondělí 28. 12. 2015 od 14 hodin v budově Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Vyšehradská 57, 128 00 Praha 2, ve Velkém sále budovy A. S návrhem dokumentu se můžete seznámit na stránkách www.iprpraha.cz/iti nebo na http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP202K.
Na programové období 2014 – 2020 navrhla Evropská komise nový nástroj pro uplatňování územní dimenze a integrovaných přístupů – Integrované územní investice (Integrated Territorial Investment – dále jen ITI). Jedná se o nástroj umožňující slučovat finanční zdroje z několika prioritních os jednoho nebo více operačních programů na kombinaci významných projektů, které povedou k rozvoji aglomerace. Na daném území se tak zajistí realizace integrované strategie. Jedná se o městský nástroj, kterým města mohou řešit svá zázemí, pro která jsou spádovým centrem.
Na území České republiky bylo pro potřeby ITI vyčleněno 7 metropolitních oblastí, přičemž hl. m. Praha a vymezené funkční území Středočeského kraje spadají do Pražské metropolitní oblasti (dále jen PMO). Cílem všech sedmi oblastí je využít ITI jako efektivní nástroj územního rozvoje, který nasměruje prostředky do klíčových problémových či rozvojových oblastí a umožní realizovat investičně náročnější strategické projekty s významným pozitivním dopadem na řešené území.
Dne 19. 6. 2013 primátor hl. m. Prahy Tomáš Hudeček a hejtman Středočeského kraje Josef Řihák podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci hl. m. Prahy a Středočeského kraje na přípravě ITI PMO. Po široké debatě s partnery v území PMO a s odkazem na relevantní strategické dokumenty obou klíčových partnerů byla identifikována základní témata ITI. Patří mezi ně zejména doprava a mobilita, kvalita životního prostředí a regionální školství. Především doprava, na kterou je směřováno až 80 % z celkové alokace tohoto nástroje, je označena za stěžejní pilíř budoucího rozvoje a zároveň je odrazový můstkem pro rozvoj dalších oblastí.
Zajištěním tvorby Integrované strategie pro ITI Pražské metropolitní oblasti, která je nutným předpokladem pro čerpání prostředků v rámci ITI, byl pověřen Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který bude realizaci integrované strategie v průběhu implementace zároveň řídit. Dokument stanovuje stěžejní prioritní oblasti a priority financovatelné z Evropských strukturálních a investičních fondů v programovém období 2014-2020. V dotčených operačních programech budou předalokovány prostředky pro integrované nástroje, tedy i pro ITI PMO, čímž projekty nebudou muset soutěžit s ostatními projekty v ČR, ale samozřejmě budou muset splnit veškeré formální požadavky a ještě splňovat soulad s integrovanou strategií a naplňovat její cíle. PMO by mohla z dotčených operačních programů získat prostředky ve výši až 4,7 mld. Kč.
Dne 10. 11. 2015 byl Radou hl. m. Prahy ustanoven Řídící výbor ITI PMO, jehož ustavující jednání proběhlo o necelý měsíc později, dne 9. 12. 2015. Řídící výbor je nezávislou platformou, která stojí v čele organizační struktury pro implementaci a řádnou realizaci integrované strategie. Pro zástupce Středočeského kraje a samospráv v území PMO byla integrovaná strategie a další dotační možnosti z dotčených operačních programů představeny na Konferenci k ITI PMO, která se uskutečnila dne 2. 12. 2015.
ITI je pro hl. m. Prahu pilotním projektem k řešení svého rozvoje prostřednictvím propojených projektů, které budou realizovány především ve Středočeském kraji. Spolupráce při přípravě a realizaci ITI je ale důležitá také pro nastavování efektivní spolupráce a komunikace se Středočeským krajem ale i s městy.