Analýza dosavadního předpisu
Analýza dosavadního předpisu, kterou zde představujeme (tj. předpisu, který bude na podzim 2014 nahrazen čerstvě schválenými Pražskými stavebními předpisy), obsahuje kromě historických a legislativních souvislostí především rozbor předpisu ze dvou úhlů pohledů, a to jednak z pohledustavebních úřadů, které chrání veřejný zájem, a dále z pohledu projektantů / architektů, kteří podle limitů stanovených v obecných technických požadavcích na výstavbu (OTPP) navrhují v Praze stavby. Analytická část se pochopitelně nejvíce věnuje ustanovením, která způsobují největší potíže při výkladu a aplikaci. Jak se v průběhu práce ukázalo, nejvíce otázek vyvstává při řešení pravidel pro umisťování staveb.
Zvláštní pozornost byla věnována dopadu předpisu na městské prostředí a jeho kvalitu – ukazuje jakým způsobem současný předpis eroduje obytné městské prostředí a přispívá ke vzniku rozvolněných struktur a „sídelní kaše". Zároveň představuje příklady kvalitní tradiční pražské zástavby a současných evropských realizací, které jsou v rozporu nejen s řadou jednotlivých ustanovení OTPP, ale často obecně s principy, na kterých je současná vyhláška založena.
Pražské územní a stavební standardy - Analýza stávajícího předpisu a celkového legislativního systému (kompletní dokument ke stažení, 6 MB)
Rešerše zahraničních systémů
Součástí analytické práce v souvislosti s obecnými technickými požadavky na výstavbu byla i rešerše stavebních předpisů ve vyspělých státech západní Evropy. Představený analytický materiál, který zde nabízíme ke stažení, pokrývá města Vídeň, Berlín, Mnichov, Kodaň,Amsterdam a Rotterdam. Důvod výběru je nasnadě. Tato města mají, na rozdíl od Prahy, tradici demokratického vývoje nepřerušeného čtyřiceti lety komunistického režimu. Demokratické nástroje rozhodování v území jsou křehké a ladí se velmi dlouho. Nastavení nového pravidla se projeví a ověří vždy až v delším časovém horizontu. Z toho důvodu je vhodné se z těchto cenných zkušeností poučit a neobjevovat již jednou objevené, jsou‐li zdroje poučení takto blízko.
Každá země má pochopitelně své specifické podmínky, rozdílný historický vývoj a jiné společenské konvence, nicméně v hrubých rysech a principech je mnohé přenositelné. Obzvláště k Vídni máme historicky a kulturně blízko. Vývoj evropského urbanismu a stavby měst mají v mnohém společné kořeny a stavitelské umění se vždy přelévalo přes hranice států. V rámci studia jsme logicky volili Německo, našeho největšího souseda a severské země pro příkladné vedení výstavby měst a péči o veřejný prostor. V každém městě byl nejprve analyzován způsob zasazení stavebních předpisů do právního řádu, vztah k územním a regulačním plánům a následně pak vlastní "obecné technické požadavky na výstavbu" v jejich struktuře a způsobu formulace zásad. V každém městě bylo navíc podrobněji sledováno několik vybraných témat, které jsou pro přípravu OTPP stěžejní.
Pražské územní a stavební standardy - Rešerše zahraničních systémů (kompletní dokument ke stažení, 4 MB)
Odborníci podílející se na PSP
Pavel Hnilička
Architekt a urbanista. Studoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze a na ETH Zürich. Věnuje se návrhům a realizaci staveb, územnímu a regulačnímu plánování. Jedním z klíčových předmětů jeho zájmu je vztah teorie a praxe. Je autorem knihy „Sídelní kaše – Otázky k suburbánní výstavbě rodinných domů“ (2005, 2012), spoluautorem publikace Sub Urbs: krajina, sídla a lidé (2013) a autorem řady článků o urbanismu a architektuře. Vystupuje na konferencích věnovaných urbanismu. V roce 2010 sestavoval ročenku České architektury 2009-2010. V letech 2007–2010 vyučoval na Fakultě architrektury ČVUT na ústavu urbanismu. Od roku 2014 je prvním místopředsedou České komory architektů.
Jiří Plos
Právník, teoretik a pedagog. Během let 1977 – 1990 pracoval jako odborný pracovník Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, 1990 – 1994 jako vědecko- výzkumný pracovník Výzkumného ústavu výstavby a architektury, teorie práva a legislativa v uvedené sféře (VÚVA), 1992 – 1994 pracoval jako ředitel ústavu. Od r. 1993 do r. 2005 působil jako ředitel Kanceláře a sekretář České komory architektů, od roku 2005 jako sekretář ČKA. Od roku 1995 až dosud vyučuje na školách: externě na FA ČVUT Praha obor právo, dějiny urbanismu, na FUA TU Liberec obor právo a obor stavba měst, na AVU Praha teorii architektury a právo.
David Tichý
Architekt, pedagog a teoretik architektury, na Fakultě architektury ČVUT absolvoval doktorandský program se zaměřením na mezigenerační koncepty bydlení. Za disertační práci „Koncept skupinového bydlení“ získal cenu rektora ČVUT. Je pedagogem Fakulty architektury ČVUT, kde přednáší a zároveň s Michalem Kohoutem vede ateliér. Pracoval v řadě architektonických kanceláří v České republice a v Německu, od roku 2012 je partnerem v architektonické kanceláři UNIT architekti, kde se převážně věnuje stavbám pro bydlení. Je spoluzakladatel Centra kvality bydlení, kde se věnuje poradenství. Spolupracuje na výzkumných projektech v oblasti architektury, přednáší na konferencích a publikuje v odborných časopisech.
Filip Tittl
Architekt a urbanista. Spolupracoval s řadou architektonických kanceláří v Praze, pracoval v ateliéru MVRDV v Rotterdamu. Účastní se řady přednášek a workshopů v oblasti urbanismu. Podílí se na výzkumné činnosti a vyučuje na Fakultě architektury ČVUT v Praze.
Eva Faltusová
Právnička. Zabývá se stavební legislativou. Pracuje pro Českou komoru architektů.
Renáta Pintová - Králová
Stavební inženýrka. Je členkou České společnosti pro stavební právo. Pracovala na odboru územního rozhodování a odboru stavebním Magistrátu hl. m. Prahy. Věnuje se zejména procesům umisťování a povolování staveb.
Konzultační skupina:
Marie Báčová - ČKAIT, představenstvo
Ing. arch. Zdeňka Baštová - Odbor památkové péče Magistrátu
Ing. arch. Jan Kasl - architekt, v letech 1998–2002 primátor Prahy
Ing. Magdaléna Myšková Kaščáková - zahradní architektka a krajinářka
Ing. Jana Kejvalová - stavební právo
Ing. arch. Michal Kohout - architekt, urbanista
Ing. Václav Malina - dopravní inženýr
akad. arch. Ivan Nosek - architekt. 40 pracoval pro město Kolín nad Rýnem
Ing. arch. Martin Peterka - architekt, zabývá se stavebním právem
Ing. Vladimíra Špačková - stavební inženýrka, požární bezpečnost
Ing. Pavel Štěpán - stavební inženýr, ČKAIT představenstvo
Ing. Jitka Thomasová - městské inženýrství
+ zaměstnanci IPR Praha:
Ing. arch. Roman Koucký
Ing. arch. Pavla Melková
Ing. arch. Kamil Kubiš