bool(false)

Pražské židle & plácky

29. dubna 2020

Projekt Pražské židle & plácky je rozšířením projektu Pražské židle & stolky, který vzniká IPR Praha ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a Trade Centre Praha a.s. Účelem projektu je testování fungování různých pražských veřejných prostranství a podnícení tak diskuze o jejich stavu i budoucím rozvoji.

Projekt je nastaven tak, aby podporoval a motivoval Městské části k proměnám jejich veřejných prostranství a to jak finančně, tak hlavně produkčně. Nabízí dočasné a finančně nenáročné úpravy míst, která dnes nějak využíváme (např. jako parkoviště), ale dají se využívat jinak a třeba i lépe (např. jako náměstí).

Proměny míst pražských plácků jsou z podstaty dočasnosti projektu vždy nestavební – jedná se primárně o umístění židlí, stolků, květináčů s rostlinami, případně uměleckého díla či dalších požadovaných prvků do prostoru tak, aby vytvořili příjemné místo ve městě. Proměna je standardně nastavená na 2 testovací měsíce, ale dle domluvy může být i delší a dá se případně adaptovat na základě vyhodnocení fungování. Vždy vybíráme taková místa, které zasluhují dlouhodobou revitalizaci a dočasný projekt ji může pomoci nastartovat.

Proměna každého plácku začíná vytipováním možných míst na IPR Praha, následně spolu s Městskou částí vybereme jedno vhodné místo, které dočasně proměníme ve spolupráci s obyvateli, místními institucemi a aktéry. Pro každé místo na míru připravujeme jednoduchý participativní proces. IPR Praha poskytuje v celém procesu produkční a participativní koordinaci proměny i programové náplně místa.

 

Lokality

  • Praha 2 – náměstí Americká & Záhřebská

Od července do října 2020 se křižovatka ulic Americká a Záhřebská dočasně promění v opravdové náměstí. Čeká Vás nově místo k setkávání a odpočinku otevřené místním obyvatelům, rodinám s dětmi, okolním spolkům, kulturním institucím a všem aktivním sousedům. Budete se moci posadit na židle a stolky, přečíst si denní tisk, sníst oběd, vypít kávu, nebo pracovat. Nově vzniklý prostor tak bude podporovat rezidenční charakter lokality. 

 

Kdy?  srpen – září 2020

  • Praha 5 – Malvazinky (ulice Peroutkova a U Šalamounky)

Toto místo je centrem Malvazinek a mělo by plnit funkci náměstí, ale bohužel tomu tak není. Chceme vyzkoušet, jak bude prostor i jeho okolí fungovat, pokud upravíme jeho podobu. V současné době je místo jen zbytečně velkou křižovatkou s nevyužitým prostorem uprostřed. Rádi bychom ho proto otevřeli Vám, místním obyvatelům, rodinám s dětmi, spolkům, kulturním institucím a všem aktivním sousedům. Chceme z plácku vytvořit místo nejen k setkávání a odpočinku, ale doplnit ho i i občasným kulturním programem.

Kdy? 3. 8. 2020 – 30.9. 2020

Pro koho? Pro všechny, kteří v okolí bydlí, pracují, nebo jen rádi tráví čas venku na Malvazinkách.

Vyhodnocení dotazníku:

Pražské židle & plácky – vyhodnocení dotazníku

Pražské židle & plácky – vyhodnocení dotazníku (krátká verze)

 

  • Praha 1 – Mariánské náměstí

V září 2019 na Den bez aut v rámci Mezinárodního dne mobility započala dočasná změna náměstí v rámci projektu Pražské židle a plácky, která potrvá až do celkové revitalizace. Tento režim má navrátit náměstí jeho původní funkci, tedy opět vytvořit místo k setkávání a odpočinku. Proto zde přibydou Pražské židle a stolky i zeleň. Právě na ní IPR spolupracoval s krajinářskou architektkou Evou Wagnerovou, která vybrala keře s názvem muchovník, které se do města perfektně hodí. Současně zde jsou na náměstí prezentována umělecká díla, které má na starosti Galerie hl. m. Prahy. Čas od času bude na náměstí probíhat doprovodný program, který má na starosti koordinátorka Kristýna Kočová a postarají se o ní instituce jako je zmíněná Městská knihovna v Praze, Magistrát hl. města Prahy, IPR Praha, Národní knihovna či Galerie hl. města Prahy. 

 

Kontakt:

Kristýna Kočová

kocova@ipr.praha.eu

IPR-Malvazinky-placek-6

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru